0
0
0

Оборона заборони. Apple захищає права на оплату застосунків виключно через власну платіжну систему.

Оборона заборони. Apple захищає права на оплату застосунків виключно через власну платіжну систему.

Чи відстоїть Apple свою монопольну позицію стосовно заборони оплати застосунків в обхід власної платіжної системи.

З моменту запуску Apple Pay у 2014 році було багато критики на адресу компанії через відмову розкрити чіп NFC. Нещодавнє оголошення антимонопольного розслідування Комісії ЄС щодо Apple Pay та суд на території США знову привернули увагу до платіжної політики компанії.

В чому суть проблеми?
Якщо коротко, Apple вимагає проводити всі оплати за ігри, музику та мобільні додатки виключно через Apple Pay, не лишаючи альтернатив. Така позиція змушує розробників збільшувати вартість своїх продуктів, закладаючи в них чималу ціну за комісію Apple, яка до речі становить 30% з кожної транзакції. Як результат, — пересічний користувач платить більше.

Кінець монополії?

Окремі спроби вплинути на Apple щодо змін фінансової політики робили Німеччина та Австралія, але вони не мали успіху. Згодом розробники почали масово скаржитися на високу комісію App Store. Сервіси Spotify та Rakuten повідомляли про велику комісію на продаж у додатках та заборону для розробників в альтернативних способах оплати для користувачів. Як наслідок, рік тому Єврокомісія розпочала два антимонопольні розслідування щодо Apple. Об’єктом уваги стали правила App Store та Apple Pay.

Позивачі настоювали на тому, що компанія обмежує вибір користувачів на користь власних сервісів. Розслідування мало виявити, чи порушує платіжна система правила конкуренції Євросоюзу. Антимонопольний регулятор Нідерландів визнав систему оплати App Store неконкурентною і вимагає негайно внести зміни.

Показовою стала справа Epic Games проти Apple. Минулого року Epic Games подала позов у суд Каліфорнії і звинуватила опонента у монополізації. Причиною стало видалення гри розробника з App Store через публікацію лінка на інші способи оплати. Розгляд йшов майже рік. В результаті суд став на бік Apple по 9 пунктам з 10 — монополістом “яблучного гіганта” так і не визнали. Проте було вирішено, що компанія не має права вимагати від розробників ексклюзиву на використання Apple Pay. Як відомо, Apple не звикла програвати і швидко подала зустрічну апеляцію.

Остання новина на сьогодні: 9 листопада Окружний суд США відхилив апеляцію Apple і залишив в силі рішення нижчої інстанції у справі проти Epic Games. Компанія зобов’язана змінити правила App Store і дозволити розробникам розміщувати посилання на альтернативні платіжні системи. Рішення має набрати чинності 9 грудня цього року.

В Apple наполягають, що внесення змін до політики App Store порушить баланс між розробниками та споживачами, призведе до непоправних збитків для компанії та клієнтів, і поставить безпеку та конфіденційність під загрозу. Компанія не збирається здаватись так легко. Остання інстанція — Верховний Суд США. Чи вдасться Apple переконати судей вищого рівня у своїй правоті?